TOP-25 ALL-TIME MILES

Boys

01. 4:11.31 Gabe Fendel - Hamilton Southeastern (2017)
02. 4:11.59 Jason Crist - Franklin Central (2012)
03. 4:11.74 Ben Veatch - Carmel (2016)
04. 4:12.29 Troy Reeder - Hamilton Southeastern (2012)
05. 4:12.63 Matt Dorsey - Lawrence Central (2012)
06. 4:12.88 Austin Mudd - Center Grove (2011)
07. 4:13.18 Gabe Fendel - Hamilton Southeastern (2016)
08. 4:13.47 Brayden Law - Homestead (2016)
09. 4:13.66 Jacob Thomson - Holy Cross (2012)
10. 4:13.6 Curtis Carr - Brown County (2007)
11. 4:13.70 Matthew Schadler - Evansville Memorial (2018)
12. 4:13.86 Jacob Poyner - Warsaw (2012)
13. 4:13.92 Jesse Hamlin - Fort Wayne Snider (2018)
14. 4:14.07 Drew Gambill - Shakamak (2010)
15. 4:14.3 Drew Shields - Fishers (2009)
16. 4:14.52 Cole Hocker - Cathedral (2018)
17. 4:14.60 Cooper Williams - West Lafayette (2016)
18. 4:14.69 Joe Murphy - Lawrence North (2014)
19. 4:14.70 Tyler Byrne - North Harrison (2010)
20. 4:14.79 Alec Hartman - Westfield (2016)
21. 4:14.8 Andy Bayer - Leo (2008)
22. 4:14.98 Jace Lowry - Martinsville (2011)
23. 4:15.07 Dan Porter - Carmel (2010)
24. 4:15.09 Joey Zielinski - South Bend St. Joseph's (2012)
25T. 4:15.23 Connor Sorrells - Barr-Reeve (2012)
25T. 4:15.23 Evan Johnson - West Lafayette (2016)

Underlines=Event Champions

Girls

01. 4:54.94 Emma Wilson - Greencastle (2018)
02. 4:55.82 Waverly Neer - Culver (2011)
03. 4:56.52 Taylor Nicholson - Avon (2015)
04. 4:57.95 Haley Harris - Carmel (2015)
05. 4:58.72 Haley Harris - Carmel (2014)
06. 4:58.99 Kelsey Harris - Carmel (2014)
07. 4:59.24 Phoebe Bates - Carmel (2018)
08. 4:59.49 Lauren Johnson - West Lafayette (2015)
09. 5:00.00 Bethany Neeley - Eastern (Greentown) (2012)
10. 5:00.39 Taylor Nicholson - Avon (2014)
11. 5:00.76 Katherine Free - Cathedral (2015)
12. 5:00.84 Abby Lynch - Brownsburg (2018)
13. 5:01.26 Kristen Johnson - West Lafayette (2015)
14. 5:01.39 Rachel Nichwitz - Hamilton Southeastern (2014)
15. 5:01.78 Katherine Free - Cathedral (2016)
16. 5:01.86 Kate Raphael - Bloomington North (2014)
17. 5:02.01 Waverly Neer - Culver Academy (2010)
18. 5:02.11 Rachel Nichwitz - Hamilton Southeastern (2012)
19. 5:02.3 Alex Banfich - Culver Academy (2008)
20. 5:02.40 Hannah Stoffel - Huntington North (2016)
21. 5:02.5 Waverly Neer - Culver (2009)
22. 5:02.56 Jessica King - Hamilton Southeastern (2014)
23. 5:02.57 Allie Dalton - Greenwood (2015)
24. 5:02.59 Samantha Woodford - Plainfield (2014)
25. 5:02.61 Colleen Weatherford - Greencastle (2012)

Underlines=Event Champions

Freshman Mile (Note: Only 2010- Included as these were all-frosh heats)

01. 4:26.50 Gabe Fendel - Hamilton Southeastern (2015)
02. 4:27.06 Spencer Carpenter - Westview (2018) 
03. 4:29.43 Cole Hocker - Indianapolis Cathedral (2016)
04. 4:29.72 Lucas Guerra - Highland (2018)
05. 4:30.49 Andrew Anderson - Noblesville (2018) 
06. 4:30.76 JT Hodges - Center Grove (2016)
07. 4:30.77 Matt Dorsey - Lawrence Central (2010)
08. 4:31.84 Jonathon Reynolds - North Harrison (2010)
09. 4:31.94 Mitchell Curl - West Lafayette (2016)
10. 4:32.44 Bailey McIntire - South Adams (2014)
11. 4:32.81 Jesse Hamlin - Fort Wayne Snider (2016)
12. 4:32.96 Caleb Chapman - South Newton (2015)
13. 4:33.28 Draven Thompson - Fort Wayne Carroll (2016)
14. 4:33.33 Jack Gillard - Bloomington South (2017)
15. 4:33.35 Jacob Kintzele - Chesteron (2015)
16. 4:33.30 Brayden Law - Homestead (2013)
17. 4:33.43 Reece Gibson - Fort Wayne Concordia (2017)
18. 4:33.61 Calvin Bates - Carmel (2016)
19. 4:33.76 Roman Jennings - Fort Wayne Snider (2014)
20. 4:34.32 Carlos Martinez - Valparaiso (2015)
21. 4:34.64 Dan Williams - Carmel (2010)
22. 4:35.21 Ethan Hoeft - Lawrence North (2012)
23. 4:35.51 Aaron Bennett - Westfield (2014)
24. 4:35.6 Ben Veatch - Carmel (2013)
25. 4:36.2 Oliver Rigg - Zionsville (2013)

Underlines=Event Champions