Heats and Hips 2018

5:55: Boys Freshman Mile Heat 1
1 Declan Golden - Hamilton Southeastern
2 Ben Harris - Westfield
3 Connor Wright - Hamilton Southeastern
4 Kyler Koning - Westfield
5 Jacob Fisher - Carmel
6 Emerson Bostic - Westfield
7 Justin Healey - Franklin Central
8 Aidan Sheppard - Homestead
9 Lincoln Strong - Westfield
10 Kevin Rostam - Avon
11 Josh Springborn - Westfield
12 Dieubeni Baributsa - Harrison (West Lafayette)
13 Vincent Leal - Franklin Central
14 Sam Crook - Avon
15 Owen Urtel - Carmel
16 Jon Petersen - North Central
17 Nicholas Hutt - Franklin Central
18 Evan Rink - Westfield
19 Isidore White - Harrison (West Lafayette)
20 Ryan Schemel - Westfield
21 Adam Arndt - Connersville
22 Max Young - Franklin Central
23 Damian Sanchez - McCutcheon
24 Dayton McIntire – Franklin Central
25 Garrett Quintia - Franklin Central

6:05: Boys Freshman Mile Heat 2
1 Remington Carpenter - Westview 
2 Will Miltenberger - Valparaiso
3 Will Anderson - Carmel
4 Andre Hazbun - West Lafayette
5 Jacob Beene - Westfield
6 Jaylen Castillo - Fishers
7 Robbie Bogdajewicz - Westfield
8 Max McCollum - Fishers
9 Daniel Schrader-Dobris - Carmel
10 Emmett Berryhill - West Lafayette
11 Evan Campbell - Noblesville
12 James Gastineau - Carmel
13 Luke Bentz - Concordia Lutheran
14 Jesus Garcia - Zionsville
15 Nick Frank - Southport
16 Alex Hamilton - Zionsville
17 Cael Light - Terre Haute South
18 Collin Pruitt - Columbus North
19 Lukas Rankin - Hamilton Southeastern
20 Kobe Milledge - Snider
21 Ian Montarsi - Noblesville
22 Jaime Mendoza - Snider
23 Jackson Andry - Franklin Central
24 Spencer McKinney - Franklin Central

6:15: Girls 4x800M Relay Heat 1
1. Concordia Lutheran
2. Huntington North
3. Avon
4. Penn
5. Franklin Central
6. Warsaw
7. Noblesville
8. Bloomington South
9. Hamilton Southeastern
10. Westfield
11. Zionsville

6:30: Boys 4x800M Relay Heat 1
1. Avon
2. Brown County
3. Columbus North
4. Franklin Central
5. Lawrence North 
6. New Palestine
7. Westview 
8. Zionsville

6:45: Boys 4x800M Relay Heat 2
1. Bloomington South
2. Carmel
3. Castle
4. Fishers
5. Homestead
6. Noblesville
7. South Bend Saint Joseph
8. Valparaiso
9. West Lafayette
10. Westfield
11. Whiteland
12. Lowell

7:00: Girls Miracle Mile Heat 1
1 Caroline Jordan - West Lafayette
2 Mackenzie Carver - Bloomington North
3 Nicole Marshall - Penn
4 Remi Beckham - Warsaw
5 Annie Christie - Carmel
6 Sydney Welch - Franklin Central
7 Kamya Lapsley - Fishers
8 Annie Pappas - Zionsville
9 Ella Marks - West Lafayette
10 Anna Settle - Zionsville
11 Sarah Petersen - Zionsville
12 Deborah Shera - Fishers
13 Brooke Meredith - Zionsville
14 Quinn Wilson - Bloomington North
15 Abby Parker - Carmel
16 Carmen Yoder - Warsaw
17 Abbey Armstrong - Bloomington North
18 Grace Deboer - Covenant Christian Demotte
19 Bella Sharples-Gordon - Noblesville

7:15: Boys Miracle Mile Heat 1
1 Mitchell Parrish - Franklin Central
2 Mike Prier - Zionsville
3 Matthew Ruppert - Concordia Lutheran
4 Sam Horak - Columbus North
5 Alex Meyer - Fishers
6 Ian Cummings - North Central
7 Grant Wilson - Hamilton Southeastern
8 James Turman - Terre Haute South
9 Kyle Liwanag - Warren Central
10 Gabriel Sanchez - Lowell
11 Collin Huber - Valparaiso
12 Brady Jarosinski - Hamilton Southeastern
13 Isaiah Robyne - West Lafayette
14 Eric Carothers - Hamilton Southeastern
15 Carson Sharber - North Oldham
16 Nyc Sigmon - Avon
17 Ben Iovino - Bloomington North
18 Andrew Stuff - Zionsville
19 Charlie Allen - Columbus North
20 Thomas Rohr - Rochester
21 Ryan Pehlman - Cathedral
22 Blake Hipkiss - Noblesville
23 Jonas Chimbanda - Pike

7:30: Girls Miracle Mile Heat 2
1 Aubrie Deal - Noblesville
2 Sydney Haines - Carmel
3 Emma Bohnenkamper - Warsaw
4 Rayna Fruchey - Carroll (FW)
5 Sarah Greer - Lawrence North
6 McKenna Cavanaugh - Christian Academy of Indiana
7 Shelby Riehle - LaPorte
8 Mallory Clements - Carroll (FW)
9 Sophie Reichard - Noblesville
10 Mya Hagerty - Bloomington North
11 Emma Gillespie - Fishers
12 Izza Khurram - Carmel
13 Lindsey Roper - Carmel
14 Lily McAndrews - Carmel
15 Gabby Grider - Lawrence North
16 Mollie Gamble - Oak Hill
17 Chloe Scheiber - Huntington North
18 Maddie Loughery - Lawrence North
19 Kaylin Casner - New Palestine
20 Angie Sanchez-Vijil - Warsaw
21 Johanna Strueder - Fishers
22 Myah Krintz - Harrison (West Lafayette)
23 Maggie Falater - Carroll (FW)

7:45: Boys Miracle Mile Heat 2
1 Jackson Krieg - Princeton
2 Alex Herbst - Wapahani
3 Jack Gillard - Bloomington South
4 Thomas Gastineau - Carmel
5 Caleb Beimfohr - Harrison (West Lafayette)
6 Nathan Herbst - Wapahani
7 Trevor Conley - Kankakee Valley
8 Michael Crook - Southport
9 Howard Hendricks - North Central
10 Loukas Karallas - Michigan City
11 Calvin Bates - Carmel
12 Morris Kimble - Cathedral
13 Nate Smith - Valparaiso
14 Mitchell Rans - Caston
15 Robby Pratt - Zionsville
16 Nick Hruskoci - Cathedral
17 Isaac Weber - North Central
18 Kenny Arnold - Lawrence North
19 Keith Abramson - Avon
20 Jacob Wisniewski - Bloomington South
21 Ethan Goddard - Avon
22 Alec Fleming - Lowell

8:00: Girls Miracle Mile Heat 3
1 Lulu Black - Hamilton Southeastern
2 Kyley Sorg - Floyd Central
3 Sydney Liddle - Floyd Central
4 Katerina Shuble - LaPorte
5 Ellie Pedersen - Hamilton Southeastern
6 Lauren Frank - Penn
7 Maggie Gutwein - Twin Lakes
8 Miya Wai - Fishers
9 Grace Williams - Bloomington North
10 Lauren Beckmann - DeKalb
11 Faith Barba - Floyd Central
12 Margaret Allen - Zionsville
13 Anna Morozov - Carmel
14 Brianna Lawson - Franklin Central
15 Mary Schultz - West Lafayette
16 Brooke Dixon - Brownsburg
17 Leah Metzger - Carroll (FW)
18 Ellie Tate - West Lafayette
19 Emma Tate - West Lafayette
20 Mikayla Gallagher - Brebeuf Jesuit

8:15: Boys Miracle Mile Heat 3
1 Jon Deem-Loureiro - North Central
2 Carson Kline - Terre Haute South
3 Jacob Lough - North Central
4 Jacob Williams - Harrison (West Lafayette)
5 Josh Persin - McCutcheon 
6 Amani Morrell - South Bend Saint Joseph
7 Carlos Martinez - Valparaiso
8 Draven Thompson - Carroll (FW)
9 Andrew Smenyak - Chesterton
10 Evan Tate Browning - Zionsville
11 Trey Harris - Carmel
12 Ethan Meyer - Fishers
13 Wyatt Wyman - Brown County
14 Colin Murphy - Carmel
15 Brennan Butche - Mississinewa
16 Hunter Wakefield - Avon
17 Ian Shaw - Bloomington South
18 William White - Harrison (West Lafayette)
19 Ryan Ruppert - Homestead
20 Nick Leahy - Westfield
21 Connor White - Eastbrook
22 Ben Miller - Carmel
23 Drew Warren - Bloomington North
24 Quinn Gallagher - Guerin Catholic

8:30: Boys Freshman Mile Heat 3 (fastest)
1 Jack Struss - Hamilton Southeastern
2 Will Clark - Fishers
3 Lucas Guerra - Highland
4 Ian Salmon - Carmel
5 Spencer Carpenter - Westview 
6 Nick Simopoulos - Fishers
7 Hudson Alden - Carmel
8 Will Jefferson - Whiteland
9 Bailey Wilson - Fishers
10 Dylan Bland - Southridge
11 Malachi Hampshire - Southport
12 Ian Gadberry - Terre Haute North
13 Neal Alderson - Bloomington South
14 Bing Hudson - Carmel
15 Donny McArdle - Homestead
16 Jackson Carlile - Cathedral
17 Tyler Smith - Westfield
18 Andrew Anderson - Noblesville
19 Travis Hickner - Noblesville

8:45: Girls Miracle Mile Heat 4 (fastest)
1 Emma Wilson - Greencastle
2 Phoebe Bates - Carmel
3 Ava Gilliana - Valparaiso
4 Margo Hornocker - Oak Hill
5 Sophia Rigg - Zionsville
6 Mia Beckham - Warsaw
Meagan Hathaway - Carroll (FW)
8 Abi Little - Noblesville
9 Abby Lynch - Brownsburg 
10 Maddie Dalton - Carmel
11 Jenna Barker - Seton Catholic
12 Grace Dean - Lawrence North
13 Tyler Schwartz - DeKalb
14 Abby Carter - Fishers
15 Gabby Dilick - Westfield
16 Lauren Cover-Rinehart - Brownsburg

9:00: Boys Miracle Mile Heat 4 (fastest)
1 Gabe Fendel - Hamilton Southeastern
2 Matthew Schadler - Evansville Memorial
3 Cole Hocker - Cathedral
4 Richmond Stoltzfus - Westview 
5 Mitchell Curl - West Lafayette
6 Jesse Hamlin - Snider
7 Justin Niederhaus - Princeton
8 Will Persin - McCutcheon 
9 Reece Gibson - Concordia Lutheran
10 Ian Hunter - North Central
11 Keelan Grant - Carmel
12 Jackson Sawyer - Castle
13 Skylar Stidam - Christian Academy of Indiana
14 Matt Yoder - Westview 
15 Jakob Kintzele - Chesterton
16 Isaiah Hollars - Bloomington North
17 Connor Goetz - Carroll (FW)
18 Sam Kuhn - Fishers
19 Caleb Futter - Christian Academy of Indiana
20 JT Hodges - Pike