All-State List

Cross Country (Must finish top-25 at IHSAA State Finals)
2011: 18th Jason Crist
2010: 2nd Jason Crist
2009: 15th Jason Crist
2008: 6th Scott Lasiter; 15th Jason Crist
2007: 13th Scott Lasiter
2006: 4th Adam Green; 25th Jordan Mitchell
2005: 4th Adam Green
2004: 6th Adam Settle
2000: STATE CHAMPION Aaron Fisher
1999: STATE CHAMPION Aaron Fisher; 3rd Brian Dunn
1998: STATE CHAMPION Aaron Fisher; 8th Mark Rode
1997: 6th Aaron Fisher

IHSAA XC Mental Attitude Award Winners
2000 Aaron Fisher
1999 Brian Dunn

Track and Field (Must finish top-9 at IHSAA State Finals)
2018: 7th Kyle Markland (100 M Dash)
2018: 8th Malachi Quarles (110 M Hurdles)
2018: 9th Kyle Markland (200 M Dash)
2016: 3rd Kain Idele, Robert Ritter, Travon Padgett, Andrew DeRidder (4x100 M Relay)
2016: 6th Andrew DeRidder (100 M Dash)
2016: 8th Andrew DeRidder (200 M Dash)
2014: 4th Andrew Schmalfeldt (800M Run)
2014: 5th Kyle O'Malley, Evan Shuck, Andrew Schmalfeldt, Robbie Talhelm (4x800 M Relay)
2012: STATE CHAMPION Jason Crist (1600 M Run)
2011: 4th Jason Crist (1600 M Run)
2010: 2nd Jason Crist (1600 M Run)
2010: 8th Manny Ashibuogwo, Siafa Massaley, Devante Mitchell, Blake Bowell (4x100 M Relay)
2009: 6th Jason Crist (1600 M Run)
2007: STATE CHAMPIONS Jordan Mitchell, Adam Green, Jonah Gershom, Tyler Ernstberger (4x800 M Relay)
2007: 3rd Jonah Gershom, Darius Willis, Anton Scott, Michael Duncan (4x400 M Relay)
2007: 4th Michael Johnson, Theo Giple, Nathan Toon, Darius Willis (4x100 M Relay)
2007: 5th Anton Scott (300 M Hurdles)
2007: 6th Adam Green (3200 M Run)
2007: 7th Darius Willis (200 M Dash)
2006: 6th Adam Green (1600 M Run)
2005: 6th Adam Settle (3200 M Run)
2005: 2nd Donald Washington (Long Jump)
2004: 9th Aaron Gildea, Billy Simpson, Tony Sachse, PJ Lamping (4x800 M Relay)
2004: STATE CHAMPION Donald Washington (Long Jump)
2003: STATE CHAMPION Donald Wasington (Long Jump)
2003: 3rd Tony Sachse, Scott O'Brien, Tim Clark, Denny Miller (4x800 M Relay)
2002: 4th PJ Lamping, Tim Clark, Tony Sachse, Denny Miller (4x800 M Relay)
2002: 4th Donald Washington (Long Jump)
2001: 2nd Aaron Fisher (1600 M Run)
2001: 2nd Kern Woods (110 M Hurdles)
2001: 3rd Kern Woods (Long Jump)
2001: 9th Vance Dawson, Josh Miller, Kyle Harbert, Doc Keys (4x100 M Relay)
2000: 8th Nathan Dinges (800M Run)
2000: 2nd Brian Dunn (3200M Run)
2000: STATE CHAMPION Aaron Fisher (1600M Run)
1999: 3rd Aaron Fisher (1600 M Run)
1999: 6th Mark Rode (1600 M Run)
1999: 4th Kern Woods (Long Jump)
1999: 4th Nathan Dinges, Cory Ferguson, Matt Sweetman, Brandon Shipp (4x800 M Relay)
1998: 2nd Aaron Fisher (1600M Run)
Beginning of Time-1997: Currently Being Researched

Indoor Track and Field (Must finish top-8 at HSR Finals)
2018 4th Kyle Markland (60 M Dash)
2018 6th Malachi Quarles (60 M Hurdles)
2016 CHAMPION Andrew DeRidder (60 M Dash)
2016 4th Andrew DeRidder, Travon Padgett, Kain Idele, Noah Kellum (4x200 M Relay)
2016 7th Brayden Reynolds (High Jump)
2015 7th Michael Parrish, Aaron Austin, Robbie Talhelm, Kyle O'Malley (DMR)
2014 4th Evan Shuck, Kyle O'Malley, Zach McCauley, Andrew Schmalfeldt (4x800 M Relay)
2011 8th Siafa Massaley (Long Jump)
2010 2nd Michael Whyde, Andy Webb, Andrice Martin, Jason Crist (4x800 M Relay)
2009 7th Scott Lasiter, Mac Benedict, Jason Crist, Michael Whyde (4x800 M Relay)
2009 4th Jason Crist, Blake Bowell, Michael Whyde, Scott Lasiter (DMR)
2008 2nd Scott Lasiter (3200 M Run)
2008 3rd Michael Dunten, Michael Whyde, Scott Lasiter, DJ Sloan (4x800 M Relay)
2006 2nd (4x800 M Relay)
2006 3rd (DMR)
2006 8th (4x200 M Relay)
2005 2nd Adam Settles (3200 M Run)
2005 4th Adam Green (1600 M Run)